Historie školství

První zmínka v kronice o škole je z roku 1895, kdy byla otevřena třetí třída pro velký počet dětí. 1. 9. 1938 byla zřízena újezdní měšťanská škola v Lukách nad Jihlavou, a to pro obce Luka, Velký Beranov, Jeclov, Bítovčice, Kozlov, Puklice, Střížov a Vysoké Studnice. Někteří žáci chodili do měšťanské školy do Jihlavy, a to hlavně z dolní části obce.

Ve Studenkách byla otevřena obecná škola v roce 1922 a v roce 1934 v místnostech hostince Karla Doška byla otevřena mateřská škola, do které docházely i děti z Puklic. O zřízení mateřské školy v Puklicích se jednalo několikrát, ale nebylo peněz.

Pro značný počet dětí, které docházely do měšťanské školy do Luk anebo dojížděly do Jihlavy, byl vyvinut velký tlak na otevření měšťanské školy v Puklicích. Toto se podařilo uskutečnit 1. 9. 1957, kdy byla v prostorách zámku zřízena osmiletá střední škola. To znamenalo, že první až pátý ročník se vyučoval ve staré škole a šestý až osmý ročník v místnostech zámku, kam dojížděli ještě žáci z okolních obcí _ Příseky, Střížova, Komárovic, Studének a Petrovic. Zřízení této školy bylo pro Puklice přínosem, ale prostory, v nichž se vyučovalo, nebyly vyhovující. Proběhlo několik jednání o výstavbě nové školy v horní části obce. Výsledkem bylo zahájení stavby nové základní devítileté školy, jež byla slavnostně otevřena 2. září 1962. Škoda, že výstavba školy byla rozčleněna do tři etap, z nichž se všechny nepodařilo realizovat současně. Druhou etapou byla výstavba školní stravovny, jejíž otevření se konalo v roce 1973. Ovšem třetí etapa, a to výstavba tělocvičny, se do dnešní doby neuskutečnila.

Otázka zřízení mateřské školy v Puklicích byla značně zdlouhavá. Děti navštěvovaly nejprve provizorní prostory pro mateřskou školu v zámku a u Pokornů a potom mateřskou školu v rekonstruovaném objektu tkalcovny pana Policara u dolního rybníka.

Stavba mateřské školy v akci ,,Z" byla zahájena v roce 1977 a předána do užívání 30. srpna 1983.