Historie zemědělství

Po skončení 2. světové války a odsunu občanů Studének německé národnosti byly usedlosti přiděleny českým občanům. V Puklicích, Studenkách a Petrovicích hospodařila celá řada drobných a středních zemědělců, kteří obhospodařovali veškeré pozemky, ať již vlastní anebo získané parcelací bývalého velkostatku. Soukromé hospodaření bylo v té době podporováno až do padesátých let.

V únoru roku 1948 _ po sjezdu rolnických komisí, které působily u všech národních výborů, byl stanoven program kolektivizace zemědělství. Jako předvoj společného hospodaření předcházela pastvinářská družstva a v některých okresech i státní statky. Rovněž v tomto období byly zakládány strojně traktorové stanice, které měly ve své pracovní náplni využití dostupné mechanizace jako pomoc zemědělství. I v Puklicích bylo zřízeno středisko STS, které později přešlo do majetku vznikajících jednotných zemědělských družstev - JZD.

V družstevním plánu kolektivizace vesnice bylo zakládání družstev určováno ve čtyřech typech. S kolektivizací zemědělství v našich obcích bylo započato již v roce 1948 ve Studenkách, a to prvním typem JZD. Třetí typ společného hospodaření ve Studenkách byl realizován v roce 1951.

V Puklicích bylo založeno JZD v roce 1952 již třetím typem. Zemědělci z Petrovic vstoupili do JZD Puklice v roce 1956.

V šedesátých létech docházelo ke slučování malých družstev ve větší celky z důvodu využívání mechanizace, výstavby, zvýšení efektivnosti a ekonomiky.

25. února 1961 došlo ke sloučení JZD Puklice, Studénky a Příseka v jeden ekonomický celek  s názvem JZD 25. února se sídlem v Puklicích. Sloučením těchto družstev přešlo i středisko STS v Puklicích do JZD.

Prvním předsedou sloučeného družstva byl zvolen Jan Škrdla z Příseky. Tento ekonomický celek hospodařil až do roku 1976, neboť k 1. 1. 1977 došlo k dalšímu sloučení JZD Rovnost Brtnice, JZD 25. únor Puklice a JZD Střížov. Tímto sloučením vznikl největší zemědělský podnik v okrese Jihlava s výměrou cca 5000 ha.